Ehliyet E-Sınav Nedir? Nasıl Başvurulur?

Ehliyet e sınav diğer bir söylem ile elektronik ehliyet sınavı, sürücü adaylarının işini kolaylaştıran gelişen teknoloji ile hayatımıza girmiş, adayların stresini, heyecanını azaltmaya yönelik yeni bir sınav sistemidir.

Elektronik Ehliyet Sınavı Tarihleri Ne Zaman?

E-sınava katılmaya karar veren sürücü adayların bu sınava katılabilmek için öncelikle bir randevu alması gerekir. Bu sınavı diğer sınavlardan ayıran güzel özelliklerden bir tanesi sınav süresini aylar boyunca beklemeye gerek kalmamasıdır. Sürücü adayı girdiği teorik sınav sonucunda başarısız kabul edilecek bir sonuç alırsa, yeni bir sınava girmek için ilk sınav tarihinden sonra en erken 15 gün sonraya elektronik sınava girme randevusu alabilir. Başarısız olduğu sınavdan sonra ki 45 gün içerisinde e sınava girmeyen kişi 1 sınav hakkını kaybetmiş sayılacaktır.

E-Sınav Sonuçları Ne Zaman ve Nasıl Açıklanır?

Sınava katılan sürücü adayları, sınavının tamamlanmasının ardından aynı saat içerisinde sonuçlarına erişebilmektedir. Merkezi olarak uygulanan sınavların açıklanma süresi ortalama olarak 10 gün olarak belirlenmiştir. Adaylar aynı zamanda bu teorik merkezi sınavda başarısız olmaları durumunda bir sonra ki sınav tarihi beklemek mecburiyetinde kalıyordu. E-sınav sonuçlarını buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Elektronik Ehliyet Sınavı Nasıl Yapılıyor?

E-sınava girmeye karar veren öğrenciler başvurularını tamamladıktan sonra, sınav günü ve saatinde herhangi bir evrak gerekmeden elektronik bir ortamda ve bilgisayar kullanılarak sınava tabi tutulmaktadır.

Elektronik Ehliyet Sınavı Ücretleri Ne Kadar? (E-sınav Ücretleri)

Merkezi sınav sistemin uygulanan teorik sınav ücreti ile e-sınav ücreti aynı olarak belirlenmiş ve sınav ücreti 70 TL olarak açıklanmıştır. Anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödemenizi yapabilirsiniz.

Elektronik Sınava Kaç Defa Girebilirim? (E-sınav Giriş Hakkı)

Sürücü adayları elektronik sınava 4 defa girebilirler. Sınava elektronik ortamda girmiş olan bir kişi daha sonra sınava merkezi sistemde girmek isterse 4 hakkını tamamlamadan giremez. Fakat merkezi teorik sınava katılmış bir kişi fikrini değiştirip elektronik sınava girmek isterse girebilir.

E-Sınav Randevu Tarihimi Nasıl Değiştire Bilirim?

Elektronik ehliyet sınavına girecek kişilerin randevuları onaylanmış olsa dahi sınav tarihinden yalnızda en az 3 gün önce sınav randevu saatinde değişiklik yapabilme hakkına sahiptir.

Elektronik Ehliyet Sınavı Soru Dağılımı, Sınav Kaç Soru, Kaç Dakika

Adayların sınavda sorumlu oldukları bölümler ilk yardım, trafik, motor ve trafik adabı olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. 12 ilk yardım sorusu, 23 trafik sorusu, 9 motor sorusu ve son olarak 6 adet trafik adabı sorusu sorulmaktadır. Sınav toplam 50 sorudan oluşmaktadır. Bir kişinin sınav süresi 45 dakika olarak belirlenmiştir. Teorik merkezi sınav ise 60 dakika olarak belirlenmiştir.

E-Sınavdan Başarılı Olan Kişiler Ne Zaman Direksiyon Sınavına Girer?

Elektronik ehliyet sınavı sonucunda başarılı olan sürücü adayları, ehliyetlerini alabilmek için son olarak bir direksiyon sınavına tabi tutulur. Bu sınav illerin yoğunluğuna ve sınav planlanmasına bağlı olarak ortalama 2 haftalık bir süreç içerisinde gerçekleşir. Fakat bazı yerlerde bu durumun 3 haftaya kadar uzadığı görülmüştür.

Elektronik Sınav Giriş Belgesi Nedir? Belgeye Gerek Var Mı?

Elektronik sınava girmek isteyen adayların, kayıtlı oldukları sürücü kurslarından sınav giriş belgesi alması gerekir. İlave olarak sınava katılacak adaylar yanlarında hiçbir elektronik cihaz sınav salonuna sokamazlar. Kimlik belgeniz ile salona alınacak ve kontroller yapılacaktır. Sınav saatinden en az yarım saat önce, sınav binasının önünde hazır olmalısınız. Geç kalma durumunda sınava alınmama ihtimaliniz çok yüksektir.

E-Sınavdan Başarılı Olma Şartları

Elektronik ehliyet sınavına giren sürücü adaylarının bu sınavdan başarılı sayıla bilmesi için en az 70 puan almaları gerekir, aksi taktirde tekrar sınava girmek zorunda kalacaktır.

21 Nisan Teorik Ehliyet Sınavından Kalan Adaylar Elektronik Sınava Girebilir Mi?

Merkezi teorik sınavda başarısız olan adaylar, elektronik sınava başvuru yapabilirler. Fakat E-sınav başvurusu yapıp bu sınava katılan kişiler merkezi teorik sınava tekrar katılamayacaktır.

Elektronik Ehliyet Sınavı Her İlde Yapılıyor Mu?

Ne yazık’ki bu sorunun cevabı hayır, bazı illerimizde çeşitli sebeplerden dolayı e-sınav uygulanamamaktadır. Bu sebepten dolayı bazı illerde teorik merkezi sınava girmek zorunluluğu vardır. E-sınav yapılan iller:

 • Adana
 • Ankara
 • Antalya
 • Bursa
 • Diyarbakır
 • Eskişehir
 • Mersin
 • İstanbul
 • İzmir
 • Kayseri
 • Kocaeli
 • Konya
 • Malatya
 • Manisa
 • Kahramanmaraş
 • Mardin
 • Samsun
 • Sivas
 • Van

Yapılan çalışmalar sonucunda ülke genelinde bu sınav uygulanmaya başlanacaktır.

Elektronik Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular

Sürücü adayları elektronik sınava nasıl hazırlanabilirim sorusunun cevabını arıyor ise, bunun cevabı daha önce çıkmış sorular üzerinden çalışmak olacaktır. Sitemiz’ de yayınlanan ehliyet sınav soruları testlerini çözerek sınava daha iyi hazırlanabilirsiniz.

Beğenebileceğiniz diğer paylaşımlar..