Ehliyet Randevu Alma ve Belgeleri

Ehliyet Randevu

Sürücü belgesi almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de Ehliyet randevu sisteminden nasıl randevu alacaklarına dair oluyor. Öncelikle sürücü belgesi almak isteyen bir kişi için iki farklı yöntem bulunuyor. En çok tercih edileni genelde internet üzerinden online randevu sistemi olurken bir diğeri de ALO 199 ( Vatandaş Etkileşim Merkezi ) ile alınabiliyor. İnternet üzerinden ehliyet randevusu almak isteyen bir kişinin buraya tıklayarak randevu adresine girmesi yeterli olacaktır.

Ehliyet Randevu Alma

En çok internet üzerinden ehliyet randevu alma sisteminin tercih edildiğinden bahsetmiştik. Peki, bu işlem nasıl yapılıyor?

İlk olarak randevu.nvi.gov.tr adresine giriş yapmaları gerekiyor. Karşınıza çıkacak olan sekmeler sırasıyla ‘’ T.C Kimlik Kartı, Sürücü Belgesi ve Pasaport ‘’ fark edileceği üzere Sürücü belgesi linkinin altında ‘’ Randevu Al ‘’ yazısı görülüyor. Bu sekmeye tıklamanız gerekiyor. Karşınıza ‘’ Bilgilendirme ‘’ adı altında bir metin çıkacak. Bu metinde randevu alındıktan sonra belirtilen tarihler arasında randevu zamanına uyulmaması durumunda iptal edilmesi gerektiğine değiniliyor. Eğer randevu alınır da kişi gitmez ise 1 ay boyunca yeni randevu alma işlemini gerçekleştiremez. Bu bilgilendirme mesajının altında bulunan ‘’ Kabul Et ‘ sekmesini tıklamanız durumunda kişisel bilgilerinizin olduğu bir form ile karşılaşacaksınız. Bu form da belirtilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız randevu alma işlemi içi yeterli olacaktır.

Ehliyet Yenileme Randevu

Daha önce alınan ehliyetler çoğu zaman yıpranmakta veya deforme olmaktadır. Bunun yanı sıra alınan karar gereği yeni sürücü belgesi alınması da zorunlu hale getirilebiliyor. Bu gibi durumlarda ehliyet yenileme randevu sistemi kullanılarak deforme olan, kaybolan veya yenilenmesi gereken sürücü belgesini almak için randevu talep edebilirsiniz. Ehliyet değişimi randevu için de aynı sistem üzerinden hareket edebilirsiniz.

Yeni Ehliyet Randevu

İç İşleri Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile mevcut ehliyetlerde yenileme yapılarak vatandaşların da alması zorunluluğu getirilmişti. Çoğu zaman ücretleri ile ilgili sorunlar vatandaş tarafından pek hoş karşılanmamıştı. Ancak yeni ehliyet randevu sistemi üzerinden almak için gerekli işlemleri yaptırmak mümkün olabiliyor. ALO 199 ‘u arayarak ya da ehliyet.nvi.gov.tr adresinden başvuru yaparak yeni ehliyetinizi alabilirsiniz. 1 Ocak 2016 tarihinde yapılan bu düzenleme ile 5 yıl içinde mevcut ehliyetlerini yenilemeleri gerekiyor. Yeni ehliyetlere geçilmesindeki sebep ise Uluslararası standartlarında olmasıdır. Yani yeni ehliyet her ülkede geçerli kabul ediliyor.

Bilindiği üzere yeni ehliyete geçilmeden önce uluslararası yolculuk yapmak isteyen bir kişinin mevcuttaki ehliyeti bunun için yeterli olmuyordu. Harici olarak beynelmilel şoför ehliyeti alması şartı gerekiyordu. 415 TL karşılığında alınan beynelmilel ehliyeti yıllık olarak yenileniyor ve bunun içinse 224 TL gibi bir rakam ödenmesi gerekiyordu. Yeni ehliyet ile bu işlemlere gerek kalmıyor çünkü tam 84 ülkede geçerli bir ehliyete sahip olunmuş oluyor.

Ehliyet İçin Randevu

Bilindiği üzere 18 yaşının doldurulması ile kişilerin araç kullanmak istemeleri durumunda sürücü belgesi almaları gerekiyor. Ehliyet için randevu alınması ise zorunlu oldu. İnternet üzerinden veya ALO 199 telefon numarasını arayarak yeni ehliyet almak istediğinizi belirten açıklamaları yaptıktan sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz. Ancak size verilmiş olan randevu zamanına uymazsanız eğer 1 ay süresince randevuya uymadığınız için yen randevu talebinde bulunamazsınız. Randevusuz hiçbir şekilde ehliyet alamaz, ehliyet yenileme işlemi yapamazsınız.

Ehliyet Randevu Gerekli Belgeler

Ehliyet almanızda engel olmadığını belgeleyen bir sağlık raporu almanız gerekiyor. Aile hekiminden ya da özel hastaneden alınabiliyor. B sınıfı ehliyet için 10 yılda bir, E sınıfı ehliyet için ise 5 yılda bir sağlık raporu istenecek. Bu sayede bir kere alayım ömür boyu kullanayım mantığı kaldırılmış oluyor. Ehliyet randevu gerekli belgeler bu kadarla sınırlı kalmıyor.

Vergi dairesine ya da kamu bankalarına 15 TL ödeme yapılması gerekiyor. 12 TL’si kağıt parası olurken 2 TL’si de vakıf payı olarak alınıyor. Parayı yatırdığınıza dair makbuz almanız gerekiyor.

Okunurluğu ve anlaşılırlığı yüksek olan iki adet 5×6 cm boyutunda Biometrik fotoğraf gerekiyor. Arka fonunun beyaz olması şartı var. Bu şekilde fotoğraf isteniyor olması ise ICAO standartlarına uyması olarak gösteriliyor.

Evrakları tamamlamanız durumunda randevu saatinden 15 dakika önce ilgili yerde evraklarınızla birlikte bulunmanız yeterli olacaktır.

Emniyet Ehliyet Randevu

Yapılan düzenleme ile bazı yenilikler de beraberinde geldi. Bazı kişilerin ehliyetin emniyetten alınacağını biliyor olsa da düzenleme ile birlikte artık ehliyetler nüfus müdürlüklerinden alınıyor. Bu kapsamda emniyet ehliyet randevu değil randevu.nvi.gov.tr adresinden randevu alınabiliyor.

Ehliyet Randevu İptal

Ehliyet almak için veya yenileme işlemleri için bilindiği üzere randevu sistemine geçildi. İnternetten ya da ALO 199 hattını arayarak randevu talebi oluşturabiliyorsunuz. Ancak verilen randevu zamanında başka bir işinizin olması durumunda veya sonradan ortaya çıkacak olan nedenlerden kaynaklı randevu zamanında orada bulunamayacağınız bir gelişme yaşanmış ise randevu.nvi.gov.tr adresinden ya da ALO 199 hattını arayarak ehliyet randevu iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer randevu zamanında bulunmanız gereken yerde olmazsanız 1 ay randevu alamama sorunu ile cezalandırılmış olursunuz.

Ehliyet randevu al sistemi eski düzene göre oldukça beğeni gören ve Avrupa standartları çerçevesinde yapılan bir çalışma oldu. Tamamen elektronik ortamdan ehliyet ile ilgili tüm sorunlar için randevu talep edebiliyorsunuz. Mesela; randevu aldınız ama randevu saatinde orada olamayacaksınız ehliyet randevu iptal etme sürecini de yine dijital ortamdan yapabiliyorsunuz.

Ehliyet Değiştirme Randevu

Mevcutta kullanmış olduğunuz ehliyet yırtılma, deforme, kayıp-çalıntı gibi nedenlerle yenilenmek veya değiştirilmek istenebiliyor. Çoğu zaman üzerindeki bilgilerin okunamayacak duruma gelmesi kişiyi trafikte zor duruma sokabilir. Bu nedenle ehliyet değiştirme randevu adı altında gerekli süreci başlatmanız durumunda ehliyetinizi yenileyebilirsiniz.

Ehliyet yenileme randevu alma işlemi için ister ALO 199 numarasını arayın, isterseniz dijital ortamdan online bir şekilde randevu talebinizi oluşturun. Sizden T.C, telefon numarası, isim soy isim gibi bilgiler randevu alma formunda sorulan bazı sorulardır. İşlemleri yaptıktan sonra mail ile veya telefon numarasına gelen doğrulama kodu ile randevuyu aktif hale getirebilirsiniz.

Ehliyet Randevu Sorgulama

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesi olan randevu.nvi.gov.tr sitesine giriş yaptıktan sonra üst menülerde bulunan ‘’ Randevu Durumu ‘’ linkine tıklayarak ehliyet randevu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ad soyadı, kimlik numarası, doğum tarihi bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde forma girin ve sorgula dediğinizde randevunuzun durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ehliyet Randevu Ankara

Ankara’da ikamet ediyorsanız ve sürücü belgesi almak için Ehliyet randevu Ankara adı altında merak edilenlere cevap arıyorsanız öncelikle Ankara’nın neresinde olursanız olun SÜDGE eğitimine katıldıysanız randevu.nvi.gov.tr adresinden randevu talep etmeniz yeterli olacaktır.

Ehliyet Randevu İstanbul

İstanbul’da ister Anadolu yakasında olun, isterseniz Avrupa yakasında olun yapmanız gereken SÜDGE ( Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi ) tarafından eğitime tabii olduysanız ALO 199 arayarak ya da online bir şekilde randevu almanız yeterli olacaktır. Ehliyet randevu İstanbul daha çok nüfus il müdürlüğü resmi sitesinden tercih ediliyor.

Ehliyet Randevu İzmir

Türkiye’nin neresinde olursanız olun, hangi ilde yaşarsanız yaşayın sürücü belgesi almak, yenilemek, değiştirmek için randevu sistemini kullanmanız gerekiyor. İnternet ortamından randevu.nvi.gov.tr adresini ziyaret ederek, ALO 199 numarasını arayarak talep oluşturabilirsiniz. Ehliyet randevu İzmir bu sistemle randevu talebi oluşturuyor.

Ehliyet Randevu Bursa

SÜDGE eğitimine katıldıysanız ve ehliyetinizi almak için online olarak veya ALO 199 numarasını arayarak Ehliyet randevu Bursa adı altında randevunuzu alabilirsiniz.

Çıkmış soruları çözerek sınava çalışmak için tıklayınız.

E-Sınav sonucunuzu öğrenmek için tıklayınız.

Beğenebileceğiniz diğer paylaşımlar..