Anasayfa / Ehliyet Haberleri / Ehliyet Randevu Alma

Ehliyet Randevu Alma

2018 yıllında ehliyet randevu alma işlemi artık oldukça kolay. Yazının tamamını okuyarak ilk defa ehliyet almak için başvuru, ehliyet yenileme işlemleri için başvuru, kayıp ehliyet işlemleri için başvuru hakkında detaylı bir şekilde bilgi sahibi olacaksınız. Türkiye’nin 81 ilinde aynı işlem, anlattığımız şekilde geçerlidir.

 

Nvi Üzerinden Ehliyet Randevu Nasıl Alınır?

Sayfaya giriş yaptıktan sonra ilk yapacağınız şey başvurunun türünü seçmek olacaktır.  “Kendi adınıza” ya da “Aile Randevusu” seçeneklerinden birini seçerek ikinci adıma geçmiş olacaksınız. Bu adım da İl, ilçe ve size en yakın olan nüfus müdürlüğünü seçeceksiniz çünkü artık sürücü belgeleri nüfus müdürlüklerini tarafından veriliyor.

Bu işlemleri tamamladığınızda sistem sizden TC Kimlik numaranızı, adınızı, soyadınızı ve resimde yer alan güvenlik kodunu isteyecektir. Bu bilgileri de doğruladıktan sonra doğum tarihinizi girmeniz gerecek. Bilgiler eşleşmesinin ardından karşınıza bir güvenlik sorusu çıkacaktır. “Anneniz kızlık soyadı nedir? Vb. gibi. İletişim bilgilerinde ise sizden cep telefonu numaranız ve mail adresiniz istenecek ardından randevuyu verdiğiniz iletişim adresleri üzerinden onaylayacaksınız.

Randevunuz hazırlanmıştır. Yine de emin olmak için nüfus müdürlüğü sayfasına giderek. “Ehliyet Randevu sorgulama” bölümünden randevunuzu sorgulatın ve iletişim bilgilerinin doğrulduğundan emin olun çünkü hatalı bir bilgi durumunda aldığınız randevu boşa gidecektir. Ehliyet randevu alma işlemi işte bu kadar basit.

Randevu Almak İçin Bu Bağlantıya Tıklayabilirsiniz.

Ehliyet İçin Gerekli Belgeler (İlk Müracaat)

 

İlk kez ehliyet alacaksanız zaman kaybetmemek için bu belgeleri yanınızda götürmeniz size zaman kazandıracaktır. Ehliyet randevu alma işlemini gerçekleştirip bu adıma geçtiyseniz. Hazır bulundurmanız gereken belgeler şunlardır:

 • Motorlu taşıt sürücü sertifikası
 • Bir adet sağlık raporu
 • Nüfus cüzdanı, pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Kan grubu belgeniz
 • Sürücü belgesi hizmet vakıf payı, sürücü belgesi harcı, bedellerinin vergi dairelerine ya da banka adreslerine yatırdığına dair makbuz.

Ehliyet Yenileme İşlemi İçin Gerekli Belgeler

Biliyorsunuz artık kimlikler gibi ehliyetlerin de yenilenmesi zorunlu bir hale geldi. Siz hala ehliyetinizi yenilemediyseniz aldığınız randevunun zamanı geldiğinde kesinlikle yanınızda bulundurmanız gereken belgeler ise şu şekildedir:

 • Nüfus Cüzdanı
 • Eski Ehliyet Belgesi
 • 15 TL değerli katı bedeli ve vakıf payı için
 • 2 Adet Bİyometrik Fotoğraf
 • Kan grubu belgeniz
 • Sağlık Raporunuz

Tüm bu şartları yerine getiriyorsanız. Kısa bir zaman içinde ehliyetiniz yenilecek ve yeni model ehliyetiniz kısa süre içinde size teslim edilecektir. Eğer ehliyetinizi çaldırdınız ya da kayıp ettiği iseniz en kısa zaman içerisinde Trafik tescil şubesini arayarak kayıp / çalıntı bildirimi yapmayı unutmayın. Bu bildirimi yaptıktan sonra kayıp ilanı vermenize gerek yoktur. Bu sayede başınıza gelebilecek olan kötü durumlardan kurtulmuş olursunuz. Kesinlikle ihmal etmeyin. Umarım tüm sorularınıza ve sorunlarınıza cevap verebilmişizdir. Ehliyet randevu alma işlemleri işte bu kadar basittir.

Hakkında Hoca

Check Also

2018 Ehliyet Sınavı Hazırlık Rehberi

2018 Ehliyet Sınavı Hazırlık Rehberi

2018 yılında yapılacak olan 4 Ağustos 2018 ehliyet sınav soruları MEB tarafından henüz sınav yapılmadı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir