Ehliyet Sınav Soruları

[vc_row][vc_column][vc_column_text css_animation=”none”]Ehliyet sınavına girecek sürücü adaylarının, trafik bilgi ve becerilerini ölçmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ehliyet sınav soruları, ilk yardım, trafik, motor ve trafik adabı konularında yöneltilen 50 sorudan oluşuyor. İlk yardım konularında 12 soru, trafik konularını içeren 23 soru, motor bilgilerini içeren 9 ve trafik adabını kapsayan 6 sorudan oluşan sınava, ehliyet sınav soruları çözerek, hazırlanabilirsiniz. Sitemizde yayınlanan ehliyet sınav soruları çöz ve değerlendir bölümleri, online olarak sınav sorularına ulaşabilmenizi ve kendinizi test edebilmenizi sağlıyor.[/vc_column_text][vc_basic_grid post_type=”post” max_items=”100″ style=”lazy” items_per_page=”9″ show_filter=”yes” filter_default_title=”Tüm Sınav Soruları” filter_color=”juicy_pink” filter_size=”lg” item=”masonryGrid_Default” initial_loading_animation=”none” grid_id=”vc_gid:1537557166108-936d91ec750bfca515a34d0697dad13d-7″ taxonomies=”1, 7, 5, 6, 16, 14, 13, 15″ filter_source=”category”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Kimler Ehliyet Sınavına Girebilir?

Ehliyet sınavına girebilmek için, trafik becerileri ve sürüş tekniklerini kazandırmak amacıyla kurulmuş, eğitim kurumları veya sürücü kurslarında teorik eğitimi almış olmak gerekiyor. Teorik eğitim almamış olan sürücü adaylarının bu sınava katılabilmesi mümkün değil. Alınan teorik ve uygulamalı eğitimlerin sonunda bu eğitimin başarısı ya da başarısızlığı, MEB ehliyet sınav soruları ve direksiyon sınavı ile teorik ve uygulamalı tüm eğitimler değerlendirilir. Sınavlardan başarılı puan alan tüm sürücü adayları sürücü belgesi almaya ve trafikte araç kullanmaya hak kazanırlar.

Ehliyet Sınavında Kaç Soru Soruluyor?

Yıl içinde 5 kez yapılan sınav, 50 soruluk çoktan seçmeli testten oluşuyor. Yazımızın başında değindiğimiz dört konu başlığında hazırlanan sorular; 12 ilkyardım, 23 trafik, 9 motor ve 6 trafik adabı konularından oluşmakta. Geçtiğimiz dönemlerde yapılmış olan ehliyet sınav soruları pdf olarak sitemizden indirebilirsiniz. İyi bir sınav hazırlığı için geçmiş yıllarda sorulmuş olan sınav sorularını çözmek, sınav kapsamı ve soru tipleri hakkında bilgi edinmenizi sağlayacaktır. Geçmiş yıllarda sorulan soruları çözmenizin aynı zamanda sizlere sınav deneyimi kazandıracağını unutmayın. Web sitemiz bu amaçla 2018 ehliyet sınavı soruları başta olmak üzere 2015 yılına kadar olan tüm sınav sorularına ulaşmanızı sağlıyor. Online olarak erişebileceğiniz soruları çözerek, test başarınızı otomatik olarak hesaplayabilir, sınav için verilen süreyi daha etkili kullanma becerisi kazanabilirsiniz. Doğru ve yanlışlarınızı görerek, konu eksikliklerinizi her bir test türünde belirleyebilirsiniz. Böylece sınavda başarılı olmanız için çalışma planlarınızı gözden geçirebilir, eksik konular üzerindeki çalışmalarınıza biraz daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Ehliyet Sınavını Geçmek İçin Kaç Puan Almam Gerekli?

Sınavda sizlere yöneltilen 50 sorunun puanlamasında, standart sapma ve soru ağırlıkları dikkate alınmıyor. Yöneltilen test içindeki her sorunun puan değeri aynı olarak hesaplanıyor. Trafik sorularında yüksek net yapmakla, ilk yardım testi sorularındaki net sayınızın puan değerleri arasında bir farklılık yok. Ehliyet sınav sorularında tüm soruların puan değeri 2’dir. Sürücü adaylarının, sınavda tüm soruları doğru yapmaları durumunda alacakları puan 100’dür. Sınavda başarılı sayılabilmeniz için ise 70 puan almanız gerekli. Özetle, 50 soruluk sınavdan toplam 35 soruyu doğru olarak işaretlemeniz, teorik eğitiminizin başarılı olduğunu gösteriyor. Sınavdaki geçme notu, tüm sürücü belgesi türleri için 70 olarak belirlenmiş.

Sınavda Yanlışlar Doğruları Götürüyor mu?

Diğer ölçme ve değerlendirme sınavlarında alışkın olduğumuz 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi gibi bir durum ehliyet sınavlarında söz konusu değil. Ehliyet sınav sorularında işaretlediğiniz yanlış cevapların, doğru olarak işaretlediğiniz cevaplarınız üzerinde doğrudan bir etkisi yok. Hazırlanmakta olduğunuz ehliyet sınavı, yanlışların doğruları götürmediği bir sınav türüdür. Bu nedenle, soruların tamamını cevaplamanız, boş bırakmamanız gerektiğini unutmayın.

Ehliyet Sınav Soruları Zor mu?

Yıl içinde tekrarlanan sınavların her biri için farklı sorular hazırlanıyor. Her sınavda benzersiz sorular hazırlanarak oluşturulmakta. Merkezi sınav sistemine geçilmeden önceki dönemlerde olduğu gibi geçmiş yıllarda sorulan sorular, yeni yapılacak olan sınavlarda kullanılmıyor. Ancak, kısmen kapsam alanı daha dar bir alan olduğu için, soru tipleri farklı olsa da içerik olarak birbirine oldukça yakın. Trafik, motor, ilkyardım, trafik adabı konularına hazırlık yapanlar için ehliyet sınav soruları çöz 50 soru olarak hazırladığımız sınava hazırlık testleri, sınav başarınızı artırmak için iyi bir anahtar olabilir. Ehliyet sınav soruları indir linklerinden tüm sorulara ulaşabilir, bilgisayar, tablet ya da mobil cihazlarınızdan sorulara erişebilir, bu cihazlardan çıktı alarak matbuu ortamda sorular üzerinde çalışabilirsiniz. Sınav için en iyi hazırlık, teorik eğitiminizi aldığınız sürücü kursunda görevli eğitmenlerin derslerini dikkatle dinlemek, sınavı ciddiye alarak çalışmaktan geçiyor. Sınavda başarılı olmak için tesadüfler değil, iyi bir hazırlık ve çalışma gerekir.

Ehliyet Sınavında Ne Kadar Süre Veriliyor?

Çoktan seçmeli test olarak yöneltilen 50 soru için toplam süreniz 40 dakikadır. Sürenin az olduğunu düşünebilirsiniz ancak çoğunlukla kısa soruların yöneltildiği sınavda zaman kaybettirecek soru tipleri bulunmuyor. Sitemizde kendinizi test edebileceğiniz sınavlar süre sınırlamalı olarak hazırlandığı için bu soruları çözerken aynı zamanda süreyi daha iyi kullanmanızda pratik yapma şansınız olacaktır. Sınav süresini etkili ve verimli kullanmak için bildiğiniz sorulardan başlamak, bilmediğiniz ya da hatırlamakta zorlandığınız sorular için zaman kaybetmeden diğer sorulara geçmek sizlere süre avantajı kazandırır. Cevapladığınız sorulardan sonra, çözemediğiniz sorulara dönebilir, sınav süresini daha verimli kullanabilirsiniz.

Ehliyet Deneme Sınav Soruları

Sitemizde yayında olan çıkmış ehliyet sınav soruları, sınava hazırlıkta sizlere iyi birer rehber olacaktır. Daha iyi bir hazırlık için web sitemizdeki ehliyet deneme sınav soruları, birebir sınav havasında kendinizi değerlendirmenizi sağlıyor. Uzmanlar tarafından hazırlanan sorular, konu kapsamı da dikkate alınarak çıkabilecek olası sorular üzerinde yoğunlaşıyor. Sınavda süreyi etkili ve verimli kullanabilmeniz için sizlere yol gösterecek olan deneme sınavlarına çevrim içi olarak kolayca ulaşabilir, süre sınırlamalı sınavlarla merkezi sınavlara iyi bir hazırlık yapabilirsiniz. Deneme sınavları ile yapacağınız sınav hazırlığı sınavda başarınızı artırmanızda sizlere yol gösterecektir.

Ehliyet Sınavı Ne Zaman?

Yıl içinde ortalama 5 kez yapılan sınav tarihlerine aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz. Ehliyet sınavlarına katılmak için yıl içindeki merkezi sınav dönemlerini beklemeden elektronik sınav seçeneğini de kullanabilmeniz mümkün. Elektronik sınavlar için bakanlık onaylı e-sınav salonlarında, yalnızca belirli illerde ve sınırlı kontenjanlar dahilinde, merkezi sınavları beklemeden teorik eğitimlerinizin hemen ardından katılabilirsiniz. Bunun için eğitim aldığınız sürücü kursunuzun sizin için sınav randevusu alması gerekiyor. Merkezi sınavlar ve e-sınavların harç ücretleri aynıdır. Aylarca beklemeden sınavlara katılabilmek için elektronik ehliyet sınavları çok iyi bir alternatif olabilir. Sürücü belgesi sahibi olmak, iş arayanlar ya da iş başvurusu yapanlar için de önemli bir vasıf durumunda. İş başvurularınız, yapılacak merkezi sınav tarihlerine yetişmiyorsa, daha erken tarihlerde bir sürücü belgesine ihtiyacınız varsa, elektronik sınavlar sizin için birer kurtarıcı sınav olabilir. Ancak bulunduğunuz şehirde e-sınav salonu bulunup bulunmadığını öğrenmeniz ve sürücü kursunuzun sizin için ihtiyaç duyduğunuz tarihlerde sınav randevusu alması gerekiyor.

Ehliyet Sınav Soruları Hatırlayanlar

Motorlu taşıtlar sürücü kursiyerleri sınavı, kısa adıyla ehliyet sınavlarının sonuçları, değerlendirme sürecinden sonra MEB tarafından açıklanıyor. Değerlendirme ve sonuç açıklama süreci içinde sonuçlarını merak eden adaylar arasında soruları hatırlayanlar, sitemizdeki yorum bölümüne hatırladıkları soruları paylaşarak doğru ve yanlış cevaplarını öğrenebiliyorlar. Böylece ehliyet sınav sorularından yaptıkları toplam net sayıları hakkında ön bilgi edinmeleri mümkün olabiliyor. İnternet sitemizden güncel sınav sorularına ve açıklanan ehliyet sınav sonuçlarına ulaşabilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]