Anasayfa / Ehliyet Haberleri / Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

Yapılan yeni değişiklikler ile, araçlara göre ve araçların üzerinde bulunan römorklara göre çeşitli ehliyet sınıfları oluşturulmuştur. Aynı zamanda ehliyet alacak kişilerin bu ehliyet sınıflarını alma yaşı arasında çeşitli farklılıklar bulunmaktadır. Aynı zamanda bazı araçların kullanımında yeni düzenlemeler yapılarak bu araçları kullanan kişilerden çeşitli deneyimler istenmeye başlanmıştır.

Yeni uygulanmaya başlayan ehliyet sınıfları arsında otomatik vites ehliyet sınıfı’da getirildi. Otomatik vites araçlar için ehliyet alan kişiler düz vites araçları süremeyecek ve yalnızca otomatik vites araç kullanacaklar.

Sınıflara Göre Ehliyetler

Sınıflara göre ehliyetler

Ehliyet Sınıfı Nasıl Değiştirilir?

Herhangi bir yıl aralığında ehliyet almış olan kişiler, ehliyet sınıflarını çeşitli direksiyon sınavlarına girerek değiştirebilir. B ehliyeti olan bir kişi motor sürmek için motor türüne bağlı olarak bir A ehliyet sınıfına sahip olmak zorundadır. Fakat şöyle bir durum var ki yazılı sınavı geçmiş olan kişiler ehliyet sınıflarını değiştirecekleri zaman yazılı bir sınava girmezler. Kullanacakları araç türüne bağlı olarak bu kişiler o araçların direksiyon sınavına girerler. Sınav sonuçlarına bağlı olarak harçları anlaşmalı bankalara yatırır ve o sınıfta ehliyete sahip olur. İsteyen kişiler birden fazla sınıfta ehliyet alabilir.

Ehliyet Sınıfı Değiştirirken Ne Kadar Para Öderim?

Ehliyeti olan ve yeni bir sınıfta ehliyet almak isteyen kişilerin ödemesi gereken ücretler, kurs ücreti ve harçlardır. Harçları anlaşmalı bankalara yatırarak o yıl yapılmış olan harç bedeli üzerinden ödeme yaparlar. İlave olarak kurs ücreti ve direksiyon sınavı ücreti vardır. Aynı zamanda ehliyetiniz yenileceğinden dolayı ödemeniz gereken Vakıf ücreti’de bulunmaktadır.

Hakkında Hoca

Check Also

Direksiyon Dersi Fiyatları

İşinde uzman binlerce kişiye, on binlerce saat vermiş uzman hocalardan direksiyon dersi almak istiyorsanız doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir