Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır?

Araba ile kıyaslandığında, daha kolay ulaşım fırsatı sunan motosikletler, başta gençler olmak üzere oldukça popüler bir konumdadır. Motosiklet ehliyeti olmadan kişilerin motor kullanması oldukça tehlikeli ve yasaktır. Motosiklet ehliyeti nasıl alınır, kaç yaşında alınır ve başvuru şartları nelerdir?

Yayınlanan yeni genelgelerde motorlu taşıtlar kategorisi içerisinde iki, üç ve dört tekerlekli motosiklet araçları bulunmaktadır. Motosiklet ehliyetleri iki sınıftan oluşmaktadır. Motor ehliyet A1 sınıfı ve A2 sınıfı olarak 2 parça halinde incelenir.

Motosiklet Ehliyeti İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

A1, M ve B1 sınıfı ehliyet almak isteyen kişilerin 16 yaşını doldurmuş olmaları gerekir. A sınıfı ehliyet almak isteyen kişilerin ise 24 yaşında olması ve 2 yıllık A2 sınıfı ehliyet sahibi olması gerekmektedir. A2 sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının ise ilk olarak 18 yaşını doldurması gerekir.

Motosiklet Ehliyeti İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle özel bir sürücü kursuna kaydınızı yaptırmanız gerekir. Sonrasında kimlik belgeniz ve sürücü kursunun sizden istediği diğer belgeler ile başvuru yapmalısınız. Motor ehliyeti alacak kişilerden istenilen belgeler:

  • Kimlik Fotokopisi ve Aslı
  • Biyometrik Vesikalık Fotoğraf
  • Mezuniyet Diploması veya Öğrenim Belgesi Aslı
  • Adli Sicil Kaydı
  • Sağlık Raporu

Yukarıda yazmış olduğum belgelere ek olarak kişiden anlaşmalı bankalara yatırmış olduğu harç bedeli makbuzu da istenilmektedir.

Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır?

Katıldığınız özel sürücü kursunda teorik eğitimini tamamlamanızın ardından, merkezi olarak yapılacak veya elektronik ortamda gerçekleştirilecek sınava katılarak teorik sınavdan başarılı olmanız gerekir. 100 tam puan üzerinden hesaplanan sınavdan en az 70 puan almalısınız. Sınavın içeriğinde ilk yardım, trafik, motor ve trafik adabı soruları çıkacaktır. Genel olarak soru dağılımı 12 ilk yardım, 9 motor, 6 trafik adabı ve 23 trafik bilgisi sorusundan oluşmaktadır.

Teorik sınavın başarı ile tamamlanmasının ardından kişi, direksiyon sınavına tabi tutulur. Ehliyet alacağı sınıfa uygun araç ile sınava girer. A1, A2 ehliyeti için olan motor tipleri farklıdır. Direksiyon sınavında özel hazırlanan parkuru tamamlayan adaylar, trafiğe çıkartılarak yarım saat trafikte kurallara uygun bir şekilde motosiklet kullanması beklenir. Bu deneme sürüşünde hata yapmayan sürücü adayları kursu başarı ile tamamlayarak, motosiklet ehliyeti almaya hak kazanır.

Çıkmış soruları çözerek sınava çalışmak için tıklayınız.

E-Sınav sonucunuzu öğrenmek için tıklayınız.

Beğenebileceğiniz diğer paylaşımlar..