Psiko Teknik Belgesi Nedir?

Psiko teknik belgesi, bireylerin, fiziksel ve psikolojik durumlarının yani dünya sağlık örgütünün sağlık tanımına uygun bir şekilde sağlıklı olup olmadığını psikolog ve simülatör eşliğinde test eden ve 1 saatlik bir test sonucunda alınabilen bir belgedir. Bir diğer yönden psiko teknik belgesinin kişinin klinik ortamında sadece sağlık bakanlığı denetiminde olan onaylı kurumlardan alabildiği sürücü belgesidir.

Sürücüler psiko teknik belgesi alırken, bazı özellikleri teste tabi tutulur. Bu özellikler algılama, dikkat, hafıza, muhakeme gibi psiko motor kontrol altında olan yetenek ve becerilerine yani kelimenin tam anlamıyla; tepki hızı, göz, el, ayak refleks ve kordinasyonu, çeşitli alışkanlıkları ve kişilik özellikleri incelenir. Bu testler sonucunda başarılı olan kişiler psiko teknik belgesi almaya hak kazanır.

Psiko Teknik Belgesi Nerede Kullanılır, Önemli Kullanım Sebebi Nedir?
  • Çeşitli sebepler sonucunda ehliyeti geri alınan kişilerin, ehliyetini geri almasını talep etmesi durumunda sürü olmaya uygun olup olmadığının belirlenmesi amacıyla psiko teknik belgesi istenmektedir.
  • Meslek olarak sürücülüğü seçmiş olan insanların devam ettikleri mesleğini, tam anlamıyla yerine getirip getiremeyeceğini belirlemek amacıyla
  • Yüksek sürücülük yeteneği ve yoğun çalışma şartları gerektiren sürücü seçimi amacıyla

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz özellikler psiko teknik belgesi istenilen durumlardan bazılarıdır. Kişiler psiko teknik belgesi almak için Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan ve ön görülen kurumlardan bu belgeyi alabilir. Psiko teknik raporu alan ticari araç şoförleri bu raporu 5 yıllık bir süreç içerisinde kullanabilir. Bu sürenin tamamlanmasının ardından kişi tekrar bu sınava tabi tutulur.

Aynı zamanda kişilerin psiko teknik belgesinin biteceği süreyi iyi bir şekilde belirlemesi gerekir. Yaşanacak iş aksaklıklarının önüne geçmek için psiko teknik belge süresinin bitmesine, yakın bir zaman içerisinde tekrar başvuru yapmalı ve raporunu yenilemelidir. Bu durum sizin iş hayatınızda bir çok mağduriyet yaşamanızı önleyecek ve yasalara uygun bir şekilde mesleğinizi yerine getirmenizi sağlayacaktır.

Psiko teknik belgesi alan kişilerin bu belgeyi çıkarma işlemi ortalama olarak, 1 hafta sürmektedir. Bu yüzden belgenizin biteceği tarihten 15 gün önce yeni belge işlemlerine başlamış olmanız sizin için iyi olacaktır.

Çıkmış soruları çözerek sınava çalışmak için tıklayınız.

E-Sınav sonucunuzu öğrenmek için tıklayınız.

Beğenebileceğiniz diğer paylaşımlar..