SRC Belgesi Nasıl Alınır?

Src belgesi ticari taşıtları kullanma, idare etme ve yönetmeleri için sürücü belgesine sahip olan kişilerin alması gerektiği belgedir. Yasa olarak bakıldığında Src belgesi Karayolu Taşıma Kanunu hükümlerine göre 4925 sayılı kanun gereği ticari araç kullanan bütün sürücülerin src belgesine sahip olması gerekir. Src belgesi zorunluluğu Resmi Gazetede yayımlanmış olan Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 36. Maddesinin, ilk fıkrasının b bendine göre zorunlu bir hale getirilmiştir.

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

Src belgesi almak isteyen kişilerin iki farklı yolu vardır. Bu yollardan birincisi ehliyet alma tarihi 2003 Şubat ayından önce ise (ehliyet sınıfı B yada Ağır Vasıta Olacak) muafiyet haklarını kullanarak sahip olabilirler. Fakat bu tarihten sonra ehliyet alan kişilerin Src belgesi almak için katılmak zorunda olduğu eğitimler vardır. Bu eğitimler bakanlık tarafından düzenlenir. Src eğitimi başvuru şartları:

 • Yönetmeliğin belirlediği müfredata uygun sınava girmek.
 • Büyük otobüs kullanacak kişilerin Src Belgesi almak için 26 yaşını tamamlamamış olması gerekir.
 • Src Belgesi alacak kişilerin üst yaş sınırı 66 olarak belirlenmiş ve 66 yaşından gün almamış olmak gerekir.
 • Yapılacak olan Src sınavından 100 üzerinden en az 60 puan alma zorunluluğu vardır.
Src Belgesi Sınıfları ve Anlamları Nelerdir?

Src 1: Vatandaşı olduğu ülke sınırları dışına çıkacak olan kişilerin yolcu taşımasına imkan sağlayan araçları kullanan sürücülerin Src 1 adı verilen belgeyi alması gerekir. Src 1 belgesi aynı zamanda Src 2 belgesi yerine geçmektedir.

Src 2: Sadece yurt içi sınırlar içerisinde yolcu taşımacılığı yapacak şoförlerin alması gerekir. Bu belgeye sahip olan kişiler il ve iller arası taşımacılık yapabilir.

Src 3: Yurt dışına yük veya eşya gibi malzeme taşımacılığı yapacak olan kişilerin Src 3 belgesine sahip olması gerekir. Src 3 Belgesi olan kişilerin Src 4 belgesi almasına gerek kalmaz, bu belge ikisi yerine kullanıla bilir.

Src 4: Türkiye sınırları içerisinde mal, eşya veya yük taşımacılığı yapacak olan kişilerin Src 4 belgesine sahip olması gerekir.

Src 5: Kara yolunda taşınma kararı alınmış tehlikeli bir malın taşınmasından sorumlu kişi Avrupa birliği anlaşmalarından olan ADR anlaşması şartlarına göre araç kullanması gerekir. Tehlikeli madde taşımacılığı yapan kişilerin Adres belgesi adı verilen belgeye sahip olması, yani türkiye’deki adı ile Src 5 belgesine sahip olması zorunludur.

Sınavsız SRC Belgesi Nasıl Alınır?

Src belgesi almak isteyen sürücünün ehliyet alma tarihi 2003 yılının Şubat ayının 25. Gününden önce iste sınava girmeden src belgesi alabilir. Bu şartı yerine getiren sürücüler Ulaştırma Bakanlığına göndereceği evrakları sonucunda Src belgesi almaya hak kazanırlar.

Sürücü Kurslarından Src Belgesi Nasıl Alınır?

Milli eğitim bakanlığı onaylı özel bir sürücü kursundan src belgesi almanız için kurs tarafından verilen yurt içi taşıma eğitimi (28 saat ) dersi almalısınız. Yurt dışı taşımacılık yapmak isteyen kişilerin yurt dışı taşımacılık dersi (32 saat) eğitim alması gerekir. Teorik eğitimin tamamlanmasının ardından yapılacak sınavdan 100 tam puan üzerinden 60 puan alması kişinin src belgesini almaya hak kazanmasını sağlayacaktır.

Sürücü Kursundan SRC Belgesi Almak İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?
 • Kimlik Fotokopisi ve Aslı
 • 1 Adet Ehliyet Fotokopisi ve Aslı
 • Son 6 Ay İçerisinde Çekilmiş Vesikalık Fotoğraf
 • 1 Adet Mezuniyet Belgesi veya Diploma
Src Belgesi Ücretleri Ne Kadar?

Src belgesi kursun verildiği il ve bölgeye göre farklılık göstermektedir. Fakat Türkiye genel ortalamasına bakıldığında ders saati ücreti 21 TL olarak uygulanmaktadır. Src belgesi ücretleri:

 • Src 1 Belgesi : 840 TL Ders Saati Ortalama 40 Saat
 • Src 2 Belgesi: 756 TL Ders Saati Ortalama 36 Saat
 • Src 3 Belgesi: 861 TL Ders Saati Ortalama 41 Saat
 • Src 4 Belgesi: 756 TL Ders Saati Ortalama 36 Saat

Yukarıda yazmış olduğumuz ücretler genel olarak hesaplanmış ücretlerdir. Sürücü kursunuz ile konuşarak daha farklı fiyatlara bu kurslara katılabilirsiniz.

Çıkmış soruları çözerek sınava çalışmak için tıklayınız.

E-Sınav sonucunuzu öğrenmek için tıklayınız.

Beğenebileceğiniz diğer paylaşımlar..

1 Response

 1. Ali dedi ki:

  Src belgesi almak isteyen arkadaşlar kaliteli bir kursa yazılın yoksa benim gibi çok uğraşırsınız. 3 gündür kursdan belge almaya çalışıyorum.