Anasayfa / Ehliyet Haberleri / Yeni Kimlik Çıkarma, Yeni Kimlik Randevu Alma ve Gerekli Belgeler

Yeni Kimlik Çıkarma, Yeni Kimlik Randevu Alma ve Gerekli Belgeler

Yeni Kimlik Nasıl Çıkarılır?

Kimlikler ilk kez Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye Tezkiresi adı altında çıkmış olup, Osmanlı dönemlerinde çıkan bu kimlikler gelişen teknoloji ve yapılan değişiklikler neticesinde birçok yeniliğe maruz kalmıştır. Eskiden Nüfusu Umumiye Müdüriyeti adı altında nüfus işlemleri için kurulan bu yer 1884’de kurulmuş olup, ilk kimlikler 1889 yılında dağıtıma başlanmıştır. Eskiden kimlikler cüzdan şeklinde olup, içerisinde kişiye ait bilgiler de kişinin göz rengi, boyu, siması gibi bilgiler de yer alıyordu. Öyle ki kimlikler üzerinde kişinin dini bilgileri Milleti adı altında yer almakta olup, İslam, Hristiyan, Musevi gibi şekiller de belirlenmekteydi.

Kimlikler bu dönemde bir değişiklik yapılara kadına mı erkeğe mi ait olduğuna dair belirgin özellikler eklenerek, kişinin soy ismi eklenerek, doğum yeri, baba adı, anne adı gibi bilgiler eklendi. 1928 yılında kimliklerde yazılı olan Arap harfleri kaldırıldı ve Latin harfleri ile yazılan kimlikler devreye girdi. 1963 yılında ise kimlikler değerli evrak kategorisinde yer almaya başladı. Yeni kimlikler gün geçtikçe değişmiş olup, buna göre çok yapraklı kimlikler 1991 yılına kadar kullanımı devam etse de aslında kart şeklinde ki kimlikler 1976 yılında basılarak ilk kez ortaya çıktı.

İlk kez Türkiye Cumhuriyeti kimlikleri adı altında çıkan kimlikler üzerinde ise ay ve yıldız simgeleri barındırmış olup, bu kimlikler de ise kişiye ait bilgilerden ön kısım da olan isim, soy isim, anne adı, baba adı, medeni hali, doğum yeri, doğum tarihi, kan grubu ve dini gibi bilgiler yer aldı. Arka kısmında ise nüfusa kayıtlı olduğu yer, il, ilçe, köy gibi bilgiler yer alırken aynı zaman da cilt no, sayfa no, veriliş nedeni, cüzdan kayıt no gibi bilgiler yer aldı. Bunların yanı sıra yetişkin kişiler de vesikalık fotoğraflar da kimlikler de yer alan diğer bir madde olarak yer aldı. Son kullandığımız kimlik üzerin de ilk TC numarası ise 2001 yılında eklenerek medeni hali, dini bilgileri, kan grubu gibi bilgiler nüfus cüzdanlarının arka kısmına eklendi.

Yeni Kimlik

Genel olarak 1976 yılından beri taşınılmakta olan nüfus cüzdanı olarak bilinen kimlikler artık tarihe karışacak olup, 2016 yılın da gündeme gelen konu üzerine nüfus cüzdanları yerine kimlik kartı yer alacaktır. Buna göre ise yeni kimlik olarak artık çipli kimlikler kullanıma başlanacaktır. İlk olarak pilot kimlik adı altında Kırıkkale’de dağıtıma başlanacak olan bu kimlikler, deneme sürecine tabi tutulsa da çıkması da kesinleşmiştir. Öyle ki şuan da ülkemizde zorunlu olarak alınması da geçerli olup, 2018 yılının başından itibaren nüfus müdürlükleri yeni kimlik başvuruları konusunda alımlara başlamış ve başvurular vatandaşlar tarafından gelmektedir. Buna göre tabi ki yeni kimlik çıkarma işlemleri için pek çok vatandaş merak ettiği bilgiler yer almakta olup, sizlere bu kimlikler hakkında tüm ayrıntıları ile birlikte yeni detaylar paylaşacağız. Yeni kimlikler 31 Aralık 2016 yılın da ilk kez basılmış olup, ilk dağıtım tamamlanmasının ardından başarıya ulaşması ile tüm Türkiye’ye 2018 yılının başında kimlikler dağıtıma başlanmıştır. Bu dağıtımın 2-3 yıl sürmesi beklenmekte olup, 2 ya da 3 yıl sonun da tamamen yeni kimliklere geçilmesi beklenmektedir. Yeni kimlikleri almak için de tabi ki belli bir aşama gerekmekte olup, bu aşamalar hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Sırası ile yapmanız gereken işlemleri ayrıntılı şekilde anlatarak izlemeniz gereken yolu bildirmiş olacağız.

Yeni Kimlik Randevu

2018 yılı itibari ile dağıtıma ve başvuru almaya başlanmakta olan yeni kimliklerin başvurulması için ilk aşama yeni kimlik randevu olup, bu kimliklere sahip olabilmek için iki şekilde randevu alımı gerçekleştirebilirsiniz. Randevu almadan nüfusa gitmeniz halinde başvurunuz gerçekleştirilmeyecek olup, nüfus müdürlüklerinin yoğunluğunu azaltmak için özellikle iller de randevusuz işlemler gerçekleştirilmemektedir. İlk olarak randevu alım şekli telefon ile arayarak gerçekleşmekte olup, bu konu hakkında ALO 199 tanımlanmış olup, bu hat üzerinden bulunduğunuz ille bağlı olarak müsait zaman olarak belirlenen tarihler de randevu almanız mümkün olacaktır. Yeni kimlik kartları için randevu almak bir telefon kadar kolay olurken size uygun olan zamanı da konuştuğunuz müşteri hizmetleri görevlileri ile konuşarak da tamamlayabilirsiniz.

Yeni kimlik randevu işlemleri için ikinci seçenek ise internet üzerinden alınması olup, bunun için ise randevu.nvi.gov.tr adresine giriş yaparak TC kimlik numarası ile randevu al, sürücü belgesi ile randevu al, pasaport ile randevu al seçeneklerinden size hangisi uyum sağlıyor ise tıklayarak randevu işlemlerini başlatabilirsiniz. Başlattığınız işlemlerde başvuru ücreti ile ilgili bilgilendirmeyi okuyarak, gerekli bilgiyi aldıktan sonra ‘’okudum’’ seçeneğini imzalayarak devam edebilirsiniz. Daha sonra ise randevu almak için sizden istenilen TC numarası, isim, soy isim, telefon numarası, e-mail ve son olarak ise güvenlik kodunu girerek devam et seçeneğine basabilirsiniz. Size uygun olan randevu saatini ve gününü seçerek işlemleri tamamlayabilir ve bu şekilde randevuyu tamamlayabilirsiniz.

Yeni Kimlik Çıkarma

Yeni kimlik çıkarma işlemleri için randevu aldıktan sonra harç bedeli altında 18,5 TL ödeme yapılması gerekmekte olup bu ücreti yatırarak makbuzu ve gerekli olan evrakları hazırlayarak randevu günün de ve saatin de belirtilen yere başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru sırasında TC numaranızda en son ne zaman kimlik aldığınıza dair bilgiler son bilgiler sorgulanacak olup, gerekli olan işlemleri nüfus müdürlüklerinde ki memurlar yaparak tamamlayacaklardır. Yeni kimlik çıkarma işlemleri için önemli olan konu tabi ki gerekli olan evraklar olup, randevu almak olacaktır. Kimlikler ise başvuru sonrasında hemen teslim edilmemekte olup, evinize kargo ile gelecektir.

Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar

Yeni kimlik belgesine başvuru da bulunacak olan kişiler, öncelikle gerekli olan evrakları randevu gününden önce toplaması ve randevu saatinde gittiğinde tüm evrakların tam olması gerekmektedir. Bunun için yeni kimlik için gerekli evraklar konusunda sizlere ayrıntılı bilgi vereceğiz. İlk kez kimlik kartı başvurusu yapacak olan kişiler için gerekli olan evraklardan ilki nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen ve fotoğraflı olan belgelerden birisinin yanında bulunması gerekmektedir. Aynı zaman da son 6 ay içerisinde çekilmiş olan ve yeni yürütmelik kanununa göre ICAO standartlarına uygun biyometrik olan 1 adet fotoğraf gerekmektedir. Gerekli olan evraklar bunlardan oluşmaktadır.

Yeni Kimlik Başvurusu

Yeni kimlik başvurusu yapmak isteyen kişiler randevu ve gerekli evrak kısımlarını tamamladıktan sonra randevu saati için verilen gün ve saat içerisinde nüfus müdürlüklerine giderek başvurularını tamamlayabilirler. Başvuru sırasında sizlerden iki elinizin de el izi istenmekte olup, parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi gibi kişisel bilgileriniz memurlar tarafından hem sağ hem de sol elinizden alınacaktır. Bunun dışında eğer ki 15 yaşından büyük çocuğunuz var ise bu çocuklar başvuruları şahsen yapması gerekmekte olup, 15 yaş ve üzeri çocukların kimliklerin de fotoğraf yer alacaktır. Fakat 15 yaş ve altında olan çocuklar için fotoğraf zorunluluğu bulunmamaktadır. Eğer ki başvuran kişi talep eder ise tüm çocuklara fotoğraf konulabilir. Bu kimliklerin herkes için 10 yıl geçerliliği olacaktır.

 • Yeni Kimlik Kartı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Daha önce de verdiğimiz bilgilere göre yeni kimlik kartı sorgulama işlemi aslında başvurudan sonra kimliklerin verilmemesi ve bu kimliklerin Ankara’dan adresinize gönderilmesi ile yapılmaktadır. Bunun için de yeni kimlik kartı sorgulama konusu merak edilmektedir. Başvurulan kimlik kartlarınızın ulaşmama, evde olmama gibi durumlara maruz kalmamak adına takip işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Yeni kimlik kartı sorgulama nasıl yapılır konusunda ise kimlik kartı için başvurusunu tamamlamış ve adresine gelmesini bekleyen kişiler e-devlet üzerinden T.C. Kimlik Kartı Başvuru Durumu Sorgulama sekmesine giriş yaparak kimliği hakkında son durumu öğrenebilir ve buna göre takip edebilir.

 • Yeni Kimlik Ücreti Ne Kadardır?

Yeni kimlik çıkarmak isteyen vatandaşlar belli tarihe kadar bu kimlikleri alması aslında zorunludur. Bunun son tarihi aslında net olarak açıklanmış olmasa bile son güne bırakmadan kimliklerin temin edilmesi avantajlı bir durum olacaktır. Yeni kimlik ücreti ise aslında bu konuda devreye girmekte olup, sizlere kimlik kartlarına yeni başvuru yapacak olan kişilerden alınacak olan ve detaylı olarak devlet tarafından bildirilen ücretleri aşağıda belirteceğiz.

 • Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kart: 18,50 TL
 • Değiştirme nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı: 18,50 TL
 • Nüfus Cüzdanı kayıp bedeli: 18,50 TL
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kayıp bedeli: 37,00 TL

Yukarıda belirttiğimiz ücretler kişinin hangi amaç ile başvurduğunu da ayrıntılı olarak göstermekte olup, bu şekilde nüfusa hangi amaç ile başvuruda bulunuyorsanız bu ücretleri ona göre yatırmanız mümkün olacaktır. Yeni kimlik ücreti ne kadar sorusuna ise şuanda kimlik çıkarma ücreti 18,5 TL olarak görülmektedir.

 • Yeni Kimlikler Kaç Günde Gelir?

Yeni kimlikler başvuru yapıldıktan sonra şahsen orada bastırılarak tarafınıza gönderilmez. Sizlere bu kimlikler kargo ile gelmekte olup, Ankara’da basılarak PTT kargo aracılığı ile gönderilmektedir. Nüfus müdürlüklerin de sadece başvuru alınmakta olup, başvuru talebiniz Ankara’ya iletilmektedir. Bunun neticesinde belirttiğiniz ev ya da iş adresinize kargo ile gelmektedir. Merak edilen sorular arasında yer alan yeni kimlikler kaç günde gelir sorusu aslında ev de bulunma durumu, geri gitmesinden korkma nedeni ile araştırılmakta olup, yeni kimliklerin kaç günde gelir konusunda evinize ya da iş yerinize ulaşacağını öğrenmek istemeniz normaldir. Buna göre ise gelen açıklamalara göre yeni kimliklerin son durumunu e-devlet üzerinden takip edebildiğiniz gibi eğer ki net olarak tarih elde etmek istiyorsanız bunun için en geç verilen süre 15 iş günü olmaktadır. Yani genel olarak 15 iş günü içerisinde yeni kimlikler sizlere teslim edilmektedir.

 • Yeni Kimlik İçin Gerekenler

Yeni kimlik çıkarmak için gerekli olan evrakları yukarıda sizlere paylaştık. Buna göre ise yanınızda eski kimlik belgeniz ya da kimlik yerine geçebilen fotoğraflı bilgiler kimlik kartları ile birlikte biyometrik 1 adet fotoğraf yeterli olacaktır. Bunun dışında randevu saatinde ve gününde nüfus müdürlüklerine ya da nüfus dairelerine giderek kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Kayıp için ise başka evraklar istenebilir. Bu yeni kimlik için gerekli olan belgeler olup, başvuruyu şahsen yapmanız gerekmektedir. Aksi halde başvurunuz geçerli olmayacak olup, yeni başvuru ve randevu almak için 1 aylık bir zaman diliminin geçmesi gerekmektedir.

 • Yeni Kimlik Başvuru Randevu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan ve yeni kimlik kartı almak isteyen vatandaşlar için 2018 yılı itibari ile tüm il ve ilçelerde başlamış olan başvurular için gelen yoğun talep üzerine başvuru için öncelikle randevu alınması gerektiğine dair bilgileri yukarıda paylaşmıştık. Buna göre yeni kimlik başvurusu randevu alma işlemleri nasıl yapılır konusunda iki seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklere göre ise ilk randevu alma şekli ALO 199 üzerinden olup, bu numarayı arayarak müşteri hizmetleri üzerinden size ve bağlı olduğunuz nüfus müdürlüklerinin uygun olduğu gün ve saatine randevu alabilirsiniz. Bunun dışında ise yeni kimlik başvurusu randevu işlemleri için ikinci seçenek olarak belirtilen konu ise internet üzerinden randevu almak olacaktır. İnternet üzerinden alınan randevu için ise  randevu.nvi.gov.tr adresini ziyaret ederek verilen seçenekler üzerinden randevu almanız mümkündür.

 • Yeni Kimlik Takibi Nasıl Yapılır?

Yeni kimlik takibi aslında kimliklerin hemen devreye girmemesi üzerine gerçekleşmekte olup, başvuru yaptıktan sonra kimlikler nüfus daireleri tarafından hemen sizlere verilmemektedir. Yeni kimlikler sizlere Ankara kimlik basım için görevlendirilmiş olan yerlere başvurunuz halinde nüfus memurları tarafından iletilmekte olup, bu başvurulara istinaden Ankara’dan ev veya iş adresinize gelmektedir. Buna göre ise yeni kimlik takibi konusu merak edilmekte olup, kimliklerin başvuru sonrasında hangi aşamada olduğunu takip etmeniz için yapılan kontroldür. Yeni kimlik takibi nasıl yapılır konusunda ise kimliklerinizin nerede olduğunu, hangi aşamada olduğunu takip etmeniz için yapmanız gereken e-devlet sistemine giriş yapmak olacaktır. E-devlet sistemi üzerinden takibi yapılması durumunda kimliğinizin hangi durumda nerede ve hangi aşamada olduğunu anlayabileceksiniz. Yeni kimlikleriniz kargo aşamasında ise PTT kargo ile iletilecektir.

Eğer ki yeni kimliklerin geldiği gün adreste yoksanız bu kimlikler nüfus müdürlüklerine gönderilecek olup, nüfus müdürlüklerinde ise 20 gün boyunca kalacaktır. Eğer ki 20 gün boyunca almazsanız kimlikler imha edilecek olup, kişilerin kendinden başkasına kimlikler teslim edilmeyecektir. Kimlikler teslim alınmaması ve 20 gün boyunca teslim alınmaması halinde imha edilmesi durumunda başvurunuz iptal olacaktır. Başvurum hangi aşamada diye merak eden kişiler e-devlet üzerinden takip etmenin yanı sıra ALO 199 hattından da takip edebilirsiniz.

 • Yeni Kimlik Kartlarının Özellikleri Nelerdir?

Yeni kimlik kartlarının özellikleri tabi ki diğer kimliklere göre farklı olup, bu kimliklerin en büyük özelliği şüphesiz ki küçülmesi ve yeni teknolojiye ayak uyduracak nitelikte olmasıdır. Bu çıkan kimlikler de pin uygulaması oldukça önemli olup, pin uygulamasında şuan aktif olarak kullanılmasa da ileriki zamanlar da bir hastaneye giriş sırasında bile pin istenilecek ve sizin giriş yapmanız mümkün olacaktır. Bu sadece hastaneler de değil birçok devlet kuruluşunda geçerli olacak olup, bu şekilde çalıntı kimliklerin yeri de önemli şekilde değişecektir. Yeni kimlik kartında pin ise kimlik ile birlikte gelen kapalı zarf içerisinde sizlere verilecek olup, bu pini kaybetmemeniz gerekmektedir. Daha sonra ise pini güvenli şekilde değiştirmeniz ise mümkün olacaktır. Yeni kimlikler taklit edilemez özelliklere sahip olacak olup, görünüm açısından kimlikler taklit edilse de işlemler çip üzerinden de sağlanabildiği için çipin taklit edilmesi mümkün değildir. Yeni kimlik kartları 10 yılda bir kez değiştirilmesi gerekecek olup, bunun içinde 10 yıllık bir dayanıklılığa sahip şekilde üretilmiştir. Uluslararası standartlara da uygun şekilde yapılmış olan yeni kimlik kartları özellikleri cüzdana bile kolayca sığabilecek düzeyde yapılmıştır. Kişisel bilgilerin güvenliği açısından da önemsenmiş olan yeni kimlikler PİN, PUK gibi pek çok sistem ile korunacaktır.

 • Yeni Kimlik Ücreti İnternetten Nasıl Yatırılır?

Yeni kimlik başvuruları belli bir ücrete tabi tutulmakta olup, yeni kimlik başvuruları için alınacak olan ücret 18,5 TL olup, bu ücreti nüfus müdürlüğüne yatırabilirsiniz. Bunun dışında ise gelişen teknoloji ile birlikte bu ücreti internet üzerinden de yatırmanız mümkündür. Bu ücreti ise ivd.gib.gov.tr adresinden yatırmanız mümkün olup, banka kartı, kredi kartı gibi ödeme işlemleri ile ödemeniz mümkündür. Bu işlemler sanal pos üzerinden işlemekte olup, ödeme yapacağınız seçeneğin seçilmesi halin de zaten gerekli olan ücret sizlerden tahsil için görüntülenecektir. Ödeme yapılması için harç ve değerli kağıt bedeli ödeme seçeneğinden yapmanız gerekmekte olup, ödeme için sizlerden TC numaranız, ad, soyad, il, vergi dairesi, TC kimlik kartı üzerinden hangi değişiklik yapmak istediğiniz gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgilerin girişi halinde ücret çıkacak olup, bu ücreti yatır demeniz halinde ödeme ekranı gelecek olup, bu ekran üzerinden kart bilgilerinizin girişini yaparak ödeme yapabilirsiniz. Yeni kimlik ücreti internetten nasıl ödenir konusunda ödemeyi bu şekilde yapabilirsiniz.

 • Yeni Kimlik Kartlarının Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Nüfus cüzdanlarının yenilenmesi ile birlikte yeni kimliklerin başvuruları alınmaya başlanmış olup, eski kimlikler de şuan için kullanılmaya devam edilmektedir. Yeni kimliklerin alınması ve elinize geçmesi halinde eski kimlikler hükmünü kaybetmekte olup, artık eski kimliklerin işlevi bitmiştir. Yeni kimlik çıkarmamış olan kişiler ise eski kimliklerini kullanmaya devam etmektedir. Eski kimlikler hükmünü ise bazı haberler de 2018 yılının sonunda bitecek diye haber yapsalar da böyle bir durum söz konusu değildir. Henüz net şekil de yeni kimlik kartlarının son başvuru tarihi ne zaman belli olmasa da hedefin 2023 olduğu yönünde açıklamalar mevcut. Bunun için henüz yeni kimliklerin son tarihleri belli değildir. Halen başvurular alınmaya devam edilmektedir.

 • Yeni Kimlik Seri No Nerede Yer Almaktadır?

Yeni kimliklerde değişim sadece görünüm olarak değil bazı bilgiler de kimlik üzerinde yer almamaktadır. Eski kimlikler üzerinde yer alan bazı bilgilerin bu kimlikler üzerinde yer almaması durumu ise üzerinde ki çiplere bağlı olup, bazı bilgiler ise kimliklerin üzerinde yer almaktadır. Yeni kimlik kartları üzerinde 11 haneli TC kimlik numarası, cinsiyet, ad, soyad, son geçerlilik tarihi, doğum tarihi, seri no, uyruk ve imzanız yer almaktadır. Buna göre ise yeni kimlik seri no nerede yer almaktadır konusu gündeme gelmekte olup, seri numara arka kısımda kodların bulunduğu alanda yer almaktadır.

 • Yeni Kimlik Kaç Günde Çıkar?

Yeni kimlikler başvuru sonrasında Ankara kimlik çıkarma yeri tarafından işleme alınmakta olup, yeni kimlik kaç günde çıkar konusunda ise 15 gün olarak belirlenmektedir. Yani yeni kimlikler 15 gün içerisinde belirttiğiniz ev ve iş adresinize gelmektedir. Eğer ki adresinizde bulunmadığınız anda kimlik gelir ise bağlı bulunduğunuz nüfus dairelerine teslim edilmektedir. Bu durumda ise buradan 20 gün içerisinde teslim almanız gerekmektedir. Eğer ki teslim almazsanız kimlikler 20 günün sonun da imha edilecek olup, aynı işlemleri tekrardan yapmanız gerekecektir. Bunun için yeni kimlik takibinizi mutlaka yapmanız gerekmektedir.  Yeni kimlik kaç günde çıkar konusunda da eğer ki 15 gün içinde gelmez ise e-devlet ya da ALO 199 hattından kimliğinizin ne durumda olduğunu takip edebilir ve bu şekilde kimliğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz. Yeni kimliklerin son başvuru tarihi ise henüz belirlenmemiş olup, şuan için 2023 olarak görülmektedir.

Hakkında Hoca

Check Also

2018 Ehliyet Sınavı Hazırlık Rehberi

2018 Ehliyet Sınavı Hazırlık Rehberi

2018 yılında yapılacak olan 4 Ağustos 2018 ehliyet sınav soruları MEB tarafından henüz sınav yapılmadı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir